Technical Program

If you can view a table in your broswer, please go to the table of sessions page.

6/21 (Monday)

9:30 a.m. -- 9:45 a.m.
Conference Opening
9:45 a.m. -- 10:00 a.m.
Address by Conference & Program Committees
10:00 a.m. -- 11:00 a.m.
Keynote: Richard Wirt, Intel
11:00 a.m. -- 11:30 a.m.
Coffee Break
11:30 a.m. -- 1:00 p.m.
Session 1: Fine-grain Parallelism, (Chair: Arvind, MIT)
1:00 p.m. -- 2:30 p.m.
Lunch Break
2:30 p.m. -- 4:00 p.m.
Session 2A: Cache Memories, (Chair: Mario Furnari, CNR)
Session 2B: Scheduling & Communication, (Chair: Vivek Sarkar, IBM)
4:00 p.m. -- 4:30 p.m.
Coffee Break
4:30 p.m. -- 6:00 p.m.
Session 3A: OS & Runtime Support, (Chair: Efthymios Housos, University of Patras)
Session 3B: Branch and Value Prediction Techniques, (Chair: Milind Girkar, Intel)
7:00 p.m. --
Conference Reception

6/22 (Tuesday)

8:30 a.m. -- 9:30 a.m.
Invited: James Smith, University of Wisconsin, Madison
9:30 a.m. -- 11:00 a.m.
Session 4: Adaptive Caches & Optimization, (Chair: Gurindar Sohi, University of Wisconsin, Madison)
11:00 a.m. -- 11:30 a.m.
Coffee Break
11:30 a.m. -- 1:00 p.m.
Session 5: Shared Virtual Memory Systems, (Chair: Masaru Kitsuregawa, University of Tokyo)
1:00 p.m. -- 2:30 p.m.
Lunch Break
2:30 p.m. -- 4:00 p.m.
Session 6A: Interconnection Networks, (Chair: Christos Nicolaou, University of Crete)
Session 6B: Parallelizing Compilers, (Chair: Utpal Banerjee, Intel)
4:00 p.m. -- 4:30 p.m.
Coffee Break
4:30 p.m. -- 6:00 p.m.
Session 7A: Distributed & Cluster Computing, (Chair: Kai Li, Princeton University)
Session 7B: Parallel Systems: Modeling, Design & Performance, (Chair: Monica Lam, Stanford University)
7:00 p.m. --
Piano Concert at the Palace of the Knights

6/23 (Wednesday)

8:30 a.m. -- 9:30 a.m.
Invited Presentation
9:30 a.m. -- 11:00 a.m.
Session 8: Parallel Programming Models, (Chair: Jim Browne, University of Texas at Austin)
11:00 a.m. -- 11:30 a.m.
Coffee Break
11:30 a.m. -- 1:00 p.m.
Session 9: Performance Evaluation, (Chair: Elias Houstis, Purdue University)
1:00 p.m. -- 2:30 p.m.
Lunch Break
2:30 p.m. -- 7:00 p.m.
Excursion on Rhode's historical sites
7:00 p.m. --
Conference Banquet

6/24 (Thursday)

8:30 a.m. -- 9:30 a.m.
Invited Presentation
9:30 a.m. -- 11:00 a.m.
Session 10: Multithreaded & ILP Architectures, (Chair: Kemal Ebcioglu, IBM)
11:00 a.m. -- 11:30 a.m.
Coffee Break
11:30 a.m. -- 1:00 p.m.
Session 11: Cluster Computing, (Chair: Yoichi Muraoka, Waseda University)
1:00 p.m. -- 2:30 p.m.
Lunch Break
2:30 p.m. -- 4:00 p.m.
Session 12A: Instruction-Level Parallelism, (Chair: Nick Carter, University of Illinois)
Session 12B: Memory Hierarchies, (Chair: Wolfgang Nagel, Dresden University of Technology)
4:00 p.m. -- 4:30 p.m.
Coffee Break
4:30 p.m. -- 6:00 p.m.
Session 13A: Memory & Processor Architectures, (Chair: Alex Veidenbaum, University of California, Irvine)
Session 13B: Memory Hierarchy Optimizations, (Chair: Josep Torrellas, University of Illinois at Urbana-Champaign)


Workshops and Tutorials Program

6/19 (Sat)

6/20 (Sun)

6/25 (Fri)